Anglický plnokrevník

27. února 2008 v 14:00
O PLEMENI:Anglický plnokrevník je v průměru nejrychlejším a nejcennějším ze všech plemen světa. Vzniklo kolem něj celé dostihové odvětví. On sám je výsledkem křížení dovezených arabských hřebců s domácími závodními koňmi, které probíhalo v sedmnástém a osmnáctém století v Anglii.
STAVBA TĚLA : A1/1 má různorodou stavbu těla a tak charakterictický konkávní profil pro jeho arabského předka u plnokrevníka nenajdeme. Anglický plnokrevník měří v průměru 162,5-164,5 cm, ale prvorozená hříbatá mohou být menší než 159cm khv. Nejlepší jednotlivci se vyznačují takto :
  • vysoký kohoutek
  • ušlechtilá inteligentní hlava s elegantním krkem
  • šikmé plece
  • velké nozdry a oči
  • krátké silné tělo s hlubokým hrudníkem
  • silná svalnatá záď s dobře nasazeným ocasem
  • čistýma tvrdýma nohama se sestupnými hlezny
ZBARVENÍ : všechny základní barvy. Nejčastěji se setkáváme s hnědáky, ryzáky, tmavými hnědáky a vraníky. Bílé znaky jsou přípustné.
VYUŽITÍ : Díky jeho neobyčejné odvaze a fizické i psychické rovnováze se stal výborným společníkem při dostihách, enduranci a v military. Anglický plnokrevník je téměř nejušlechtilejším plemenem na zemi a proto se hřebci a klisny používají k chovu a šlechtění.
PŮVOD : Následníci Jindřicha VIII. založili Královský chov, kde se křížením španělských a italských importů s koňmi irskými a skotskými gallowayi šlechtili závodní koně, později zlepšení i orientální krví. Další podmět vyšel od Karla II. po jeho znovunastolení v roce 1660, kdy se Newmarket stal střediskem dostihů. Chov plnokrevníků má tři zakladatele - Byerley turka, Darley Arabina a Godolphin Arabina - od nich se odvozují první čtyři linie plnokrevníků - Herod, Eclipse, Matchem a Highflyer, což byl Herodův syn - Byerley Turk byl chycen po bitvě s Turky, podle jedněch samotným Byerleyem u Budy, podle jiných neznámým Holanďanem při obléhání Vídně, který ho Byerleyovi prodal za sto guldenů. Robert Byerley na tomto koni jezdil až do bitvy na řece Boyne v roce 1690. Pravý arab Darley Arabian pocházel z Nadždu a byl koupen v Halebu(Aleppu) roku 1704. Chován byl v Yorkshiru a stal se otcem prvního velkého dostihového koně, Flying Childerse a zakladatelem linie Eclipse. Linie Matchem se odvozuje od Godolphin Arabiana (častěji se jmenuje G. Barb) dovezeného do Anglie roku 1728.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.